Сплетений із пахучих трав та ніжних квітів, прикрашений барвистими стрічками і наділений магічним змістом, український вінок — один з найдавніших символів нашої країни.
Оспіваний у піснях та оповитий легендами, український вінок має багатовікову історію. Наші предки усвідомлювали і прагнули за допомогою головних уборів і вінків захистити себе від злих чарів, забезпечити добробут родини.
До українського віночку вплітали різноманітні квіти, а всього в одному вінку могло бути до 12 різних квіток. Кожна квітка у віночку щось символізувала.
Квіти-символи, які традиційно вплітають у вінок:
- мак — квітка мрій, символ родючості, краси та молодості;
- цвіт вишні та яблуні — материнська любов та відданість;
- ромашка — символ ніжності, вірності і кохання;
- соняшник — символ відданості й вірності;
- м’ята — оберіг дитини та її здоров’я;
- волошки у віночку — символ людяності;
- ружа, мальва і півонія — символи віри, надії, любові;
- материнка — символ материнської любові;
- калина — краса та дівоча врода;
- лілея — дівочі чари, чистота, цнота;
- дев’ятисил — корінь дев’яти сил, який зміцнює та повертає здоров’я;
- безсмертник — символ здоров’я, загоює виразки і рани;
- хміль — гнучкість і розум;
- польовий дзвіночок — символ вдячності.
Розмаїття українських вінків просто вражає: магічні, звичаєві, ритуальні та вікові — разом більше 77 видів.
Вінок є незамінним атрибутом свята Івана Купала.
Весільний вінок був призначений захищати дівчину від злих очей та виготовлявся з барвінку, рути, шавлії, ружі тощо. Іноді, щоб посилити захисну функцію вінка, листочки барвінку змащували часником та медом, а у вінок доплітали перець, червоні нитки, цибулю, монети, овес.
Обрядовий вінок - обжинковий, передвісник майбутнього урожаю.
Вінок обов’язково оздоблювали стрічками різних кольорів. Стрічки підбирали за довжиною волосся дівчини і робили їх ледь довшими за косу. У центрі вінка зав’язували світло-коричневу стрічку. Вона символізувала землю-годувальницю. По обидва боки першої стрічки зав’язували жовті — символ ясного сонечка. Далі — світло-зелені й темно-зелені — краса та молодість. А тоді — блакитні та сині — символи неба і води, що наділяють силою та міцним здоров’ям. Потім йшла жовтогаряча — символ хліба, фіолетова — мудрість, малинова — щирість, рожева — символ благополуччя та достатку.
Ось такий він український вінок, красивий, символічний та важливий атрибут нашого народу. Етнографічна замальовка, підготовлена бібліотекарем Марією Присяжною знайомить вас з традиціями українського вінка, які сягають глибокої давнини.
Коментарі
Дописати коментар